vyalitim Yorum yapılmamış

Temel Bohçalama

Meskenlerin en önemli alt yapı oluşumlarından biri olan su izolasyonu yöntemine aynı zamanda bohçalama da denir. Bina temelinin tamamen bir membran tabakası ile çevrelenmesi şeklinde uygulanan temel bohçalama ise, bina temelini ve bodrum zeminini yer altı sularının yol açtığı zararlı etkilere karşı koruma amaçlı uygulanan bir işlemdir. İzolasyon sistemi sayesinde zemin üzerinde bulunan yapı malzemeleri, yağışların sebep olduğu olumsuz durumlardan korunurken; zeminin altında bulunan kısımlar ise oluşabilecek rutubet ve su aşındırması gibi zararlı etkilere karşı güvende tutulur. Bu da binanın temelinin daha sağlam olmasını ve projelendirildiği gibi aynı kalmasını sağlar.  Dolayısıyla bu şekilde bir işlem gören yapılar, her zaman diğerlerine oranla daha uzun ömürlü olur. Ayrıca oluşabilecek küf ve rutubet gibi durumlara engel olduğu için bohçalama sistemi daha konforlu yapılar elde edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra, temeli yeraltı sularının yüzeyi aşındırması sonucunda zayıflayan binaların, oluşabilecek şiddetli depremler sebebiyle daha büyük tehlike altında olduğu kanıtlanmış bir durumdur. Ülkemizin birçok bölgesinin deprem sebebiyle risk alında olması da temel bohçalama sistemini yapılar için daha gerekli hale getiren bir etkendir. Dolayısıyla doğal afetler sonrası yaşanabilecek felaketlerin önüne geçebilmek için de bu uygulamaların yapımı son yıllarda daha çok artmıştır.

Temel Bohçalama

Bohçalama işlemi yapılırken öncelikle yalıtım tabakası hazırlanır. Daha sonrasında ise, oluşturulan bohçanın içine yapının temeli oturtulur. Fakat temel bohçalama yapılacak zeminin önceden sağlamlığından emin olunması gerekir. Normalde bohçalama yaparken grobeton şeklinde olan zeminin alt kısmına astar, üst kısmına ise 3 ya da 4 kat membran yapıştırılması gerekirken; temel bohçalama işleminde grobetonun alt veya üst kısmına herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü kanıtlanmış temel bohçalama metodu iki farklı şekilde uygulanır. İçten ve dıştan yalıtım olarak adlandırılan bu metodlarda binanın temeli membran tabakası ile içten veya dıştan sarılır. İçten bohçalama uygulamalarında öncelikle yalıtım bohçası hazırlanır ve temel, bu bohçanın içine yerleştirilir. Dıştan bohçalama işleminde ise, perde beton bohçalama işlemi için hazırlanır. Daha sonrasında sürme izolasyon veya membran uygulaması yapılır.

vyalitim Yorum yapılmamış

Membran Kaplama

Membran kaplama, şu anda ev ve ofislerde yaygın olarak kullanılan MDF malzeme üzerine sıcak presleme işlemi yapılarak elde edilen bir sistemdir. Kanserojen madde içermez ve üzerinde herhangi bir bakteri barındırmaz. Yüzeyi ise, ithal edilmiş pvc malzemeden elde edilir. Birbirinden farklı renk ve modellerde olan membran kaplama,  genelde ahşap dekorasyonu seven ve sade şıklıktan hoşlanan kişilerin tercih ettiği ürünlerden biridir. Dolayısıyla evinizde sıcak bir ambiyans yakalamak ve sadeliğin şıklığını gözler önüne sermek isterseniz, bu tarz mobilyaları tercih etmelisiniz.

Membran Kaplama

Genellikle mutfak dolaplarında görülse de membran kaplama birçok eşya üzerinde uygulanabilir bir işlemdir. Mutfak dışında banyo, TV üniteleri, çeşitli mobilyalar ve banyolarda da kullanılabilir. Mutfak ve banyo gibi suyun en çok olduğu bölgelerde kullanımı ise herhangi bir sıkıntıya sebep olmaz. Malzemesi minimum seviyede su geçirmez özelliktedir. Bunun yanı sıra antibakteriyeldir, temizliği kolaydır ve yüzeyi oldukça sağlamdır. Bu sebeple yıllar içinde deformasyon çok fazla görülmez. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir kaplama içinse kullanılan mdf’nin yüksek basınçta sıkıştırılmış olması gerekir. Fakat ürünün kullanım ömrü yalnızca buna bağlı değildir. Aynı zamanda sizin de ürünü daha özenli kullanmanız ve temizliğini yaparken kesinlik ahşap temizleyici malzemeler kullanmamanız gerekir.

Son yıllarda üretilen pvc’ler yüksek kalite standartlarında olsa da membran kaplama ürünlerin çizilme olasılığı her zaman vardır. Dolayısıyla ürünü kullanırken dikkatli olmak gerekir. Kullanım sırasında en çok yapılan hatalardan biri yanlış temizlik malzemelerinin kullanımıdır. Bunun sonucunda ise ne kadar kaliteli olursa olsun, kaplama zaman içerisinde aşınır veya solar. Membran kaplama ürünlerin temizliğinde yumuşak yüzeyli mikrofiber bezler kullanılabilir. Bu şekilde herhangi bir çizilme ya da deforme söz konusu olmaz. Temizlik malzemesi olarak ise camsil tarzı ürünler tercih edilmelidir. Ürün üzerinde iz kalmaması açısından temizlik yuvarlak hareketlerle değil; yukarı aşağı doğru ve çok bastırmadan yapılmalıdır. Çamaşır suyu ve deterjan gibi yıpratıcı temizlik malzemelerinden ise kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü bu tarz ürünler kaplama yüzeylerde solma ve sararma gibi etkilere sebep olabilir.

vyalitim Yorum yapılmamış

Dilatasyon Bandı

Yapı ve inşaat sektöründe, her geçen gün farklı kolaylıklar ortaya çıkarılmaktadır. Daha faydalı, dayanıklı ve kaliteli yapıların inşa edilmesi için sürekli gelişim gösterilmektedir. Her alanın birtakım önemli unsurları olduğu gibi inşaat sektöründe de dikkat edilmesi gereken hususlar olmaktadır. Bu noktalardan bir tanesi de, inşa edilecek yapıların planlanan alandaki değerleri olmaktadır. Yani bir ev yapılacaksa binanın alt yapısında kalan boşluk mesafesine dilatasyon bandı denilmektedir. Dilatasyon bandı, zeminin ısı ve farklı değişkenlikler nedeni ile betonun atılmasından sonra kısalma veya genleşme gibi değişikliklere uğramaması için kullanılan malzeme olmaktadır. Dilatasyon bandı ile binanın zeminindeki değişim önlenmekte ve yapıya zarar vermesi engellenmektedir. Zeminin cinsi, farklılıkları ve yapının yüksekliği bırakılacak boşluk alanını değiştirmektedir.

Dilatasyon Bandı

Yapılarda kullanılan malzemeler; yaz veya kış, gece ve gündüz olarak zamanlara göre genleşme ve kısalma konusunda farklı tepki verme kapasitesine sahip olmaktadır. Bu nedenle bu özellikler dikkate alınarak yapıların kurulması ve dilitasyon bandı kullanımı gerçekleşmektedir. Çelik ve betonarme gibi malzemelerde bu değişikliklere sık rastlanmaktadır. Genleşmeye veya kısalmaya eğilimleri yüksek olmaktadır. Geniş ve çok katlı yapılması planlanan yapılarda bu farklılıkları ortadan kaldırmak için dilatasyon boşlukları bırakılmakta ve sonradan dilatasyon profilleri ile bu boşluklar kapatılmaktadır.

Mesafeler, kullanılacak blokların ebatları ve esneme payları mühendisler tarafından ince elenip sık dokunması gereken bir konu olmaktadır. Aksi halde yanlış hesaplanan veya ölçülen boşluk miktarı büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle dilatasyon bandı kullanımının önemi; gürültü veya ses dalgaları, yağmur, kar veya rüzgâr gibi kava şartları, yaslanma, sert çarpmalar ve yapıya dayanmalar, yer oynamaları ve fay hattı hareketleri gibi durumlar ile karşılaşma oranına karşılık vurgulanmaktadır. Hatta öneminin bilinmesinin yanı sıra kullanım mecburiyeti sunmaktadır. Günümüzde inşa edilen dev binaların küçük bir hata ile yok olmaması için altı çizilesi öneme sahip olan dilatasyon bandı, düzgün kullanılmadığı takdirde olası hatalar sonucu büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bu tarz kayıplar ile karşılaşmamak ve keşke dememek için mimarlar ve mühendislerin hassas davranmaları ve teknik bulgulara önem vermesi gerekmektedir.

vyalitim Yorum yapılmamış

Çatı Kaplama

İnşaatların temel noktalarından biri olan çatılar, yapıyı dışarıdan gelecek yağmur, kar, soğuk, rüzgâr ve fırtına gibi kötü koşullara karşı koruma görevi görür. Ayrıca herhangi bir riskli durum karşısında da üst yapının en önemli savunma mekanizması işlevini yerine getirir. Bu açılardan çatı kaplama, tüm yapılar için büyük bir önem taşır. Çatı yapımında binaların oluşumlarına, yaşanılan yerdeki iklim koşullarına, çatı eğiminin altyapıya uygun olup olmadığına, kullanılan ürünün türüne, ölçümlerin tam olarak yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Çatı kaplamasında kullanılan malzemenin kalitesi ise, yapının daha uzun bir süre korunmasını sağlar. Kaliteden kasıt; kullanılan malzemelerinin her türlü olumsuz dış etkenlere ve kötü hava koşullarına dayanıklı nitelikte olmasıdır. Bunun içinse iyi bir konstrüksiyon ve yüksek kalitedeki su yalıtım malzemeler kullanılmalıdır. Aynı zamanda tüm bu kullanılan malzemeler binanın yapısına uygun olmalıdır.

Çatı Kaplama

Her açıdan kaliteli ve dayanıklı bir çatı için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri, taşıyıcı sistem de denilen alt yapıdır; bir diğeri ise kullanılan malzemenin kalitesidir. Kullanılan malzemelerin binanın yapısı ile uyum göstermesi çatı kaplama açısından çok önemli olduğu için, çatının projelendirilmesi ve yapımına başlanması aşamalarında alt yapının buna uygunluğunu belirlemek gerekir. Çünkü çatı altyapıları inşaat sırasında kullanılan malzemelerin kalitesini ve kullanım ömürlerini belirlemeye yardımcı olur. Bazı yapı malzemeleri uygun fiyatları dolayısıyla tercih edilse de bazen daha yüksek fiyatlarda olabilen fakat kaliteli olan malzemeler, kötü hava koşullarına karşı gösterdiği direnç ve uzun ömürlülüğü sayesinde uzun bir süre tasarruf yapılmasını sağlar.

İnşaat sektöründe genel olarak iki çatı kaplama sistemi kullanılır. Bunlardan biri olan sürekli sistem,  daha çok konut inşaatlarında kullanılır. Bu sistemde daha çok ahşap kaplama veya beton oluşturulur. Fakat bunun öncesinde kullanılan eğimli alt yapı malzemelerinin hazırlıkları tamamlanmalı, ondan sonra kiremitleri döşenmelidir. Çatı sistemlerinden bir diğeri ise, çelik konstrüksiyon veya ahşap kullanılarak yapılan konutlar için geçerli olan ızgaralı sistemdir. Bu sistem genellikle büyük binalarda kullanılır. Bu sistemin en önemli avantajı ise, önceden beton ya da ahşap eğimli çatı döşemesi kullanmaya gerek olmamasıdır.

vyalitim Yorum yapılmamış

Sürme Yalıtımı Gebze

Sürme Yalıtımı Gebze konusunda; Büyük şehirde en fazla satış rakamı yapılan ev dış ve iç cephesinde yalıtım sistemi olan evlerdir. İzole malzemesi son derece kaliteli ve kullanıma uygun olması gerekir. Bir tatil merkezinde yaşamanın huzuruna ve konurunu yaşamak ve ulaşmak isteyenler ev içinde veya otel içinde klima ve yalıtım malzemeleri olmasına dikkat ederler. Bu sistem aynı şekilde ev alırken de geçerlidir. Ülkemizde büyük devasal kentlerde büyük projelerde aktif kullanılan yalıtım malzemeleri son derecek hassastır. Yalıtım muhteşem konfor sağlayan ürünlerdir. Ülkemizde sürme yalıtımı gebze granitsinde verilen ve özellikle tatil merkezlerinde ve muhteşem köy evlerinde dış ortamdan gelen soğuk veya sıcak hayâyı muhafaza etmemizde yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünler banyo, lavabo, salon veya tuvalet gibi yerlerde aktif olarak kullanılır. Ürünler bulundukları zemine mukavemet uygularlar.

Yapı sektöründe aktif kullanılan yalıtım malzemeleri eski evlerde tekrar yenilenebilir. Bu ürünler müşteri isteklerine göre değişen ve farklı yapıda bulunan ürünlerdir. Birçok işletme ve restoranlarda yalıtım malzemesi oldukça önemli olan malzemedir. Birçok özel tesiste olması gereken ve işletme sahiplerinin de önemsedikleri ürünlerdir. İnsanların ev alırken ilgilisini çeken ürünlerdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir konaklama merkezinde daha farklı bir yaşam alanı sunmak açısından yalıtkan malzemeleri oldukça önemlidir. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında tercih edilen; yalıtım malzemeleri son derece hassastır. Bu nedenlerden dolayı sürme yalıtımı gebze garantisinde daha etkili olan izole malzemeleri üretilir.

Sürme Yalıtımı Gebze Hizmetleri

Sürme yalıtımı; masal gibi olan ev projelerinde aktif kullanılan malzemelerdir. Farklı tesislerin bünyelerinde tercih edilen ürünlerdir. Tatil merkezlerine ve tesislere özel tüm konaklarda sürme yalıtımı gebze tercih edilmektedir. Bu ürünlerde bağımsız seçenek yapmamıza olanak sağlayan birçok çeşit ve yapıda ürünler vardır. İnsanların güzel bir bahçe içerisinde olan villa ve evlerinde kaliteli yalıtım malzemeleri almasına destek olan sürme yalıtım Gebze alanından kaliteli olan ürünlerin satışını yapmaktadır. Bahçe ve dağ manzarasında sahip olan evler için ise özel ve farklı yalıtım malzemeleri kullanılır. Bazı pansiyonlarda ise daha hassas olan yapıda izole malzemeleri kullanılır.

sürme yalıtımı gebze konusunda daha fazla bilgi ve fiyat bilgisi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.