vyalitim Yorum yapılmamış

İnşaatların temel noktalarından biri olan çatılar, yapıyı dışarıdan gelecek yağmur, kar, soğuk, rüzgâr ve fırtına gibi kötü koşullara karşı koruma görevi görür. Ayrıca herhangi bir riskli durum karşısında da üst yapının en önemli savunma mekanizması işlevini yerine getirir. Bu açılardan çatı kaplama, tüm yapılar için büyük bir önem taşır. Çatı yapımında binaların oluşumlarına, yaşanılan yerdeki iklim koşullarına, çatı eğiminin altyapıya uygun olup olmadığına, kullanılan ürünün türüne, ölçümlerin tam olarak yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Çatı kaplamasında kullanılan malzemenin kalitesi ise, yapının daha uzun bir süre korunmasını sağlar. Kaliteden kasıt; kullanılan malzemelerinin her türlü olumsuz dış etkenlere ve kötü hava koşullarına dayanıklı nitelikte olmasıdır. Bunun içinse iyi bir konstrüksiyon ve yüksek kalitedeki su yalıtım malzemeler kullanılmalıdır. Aynı zamanda tüm bu kullanılan malzemeler binanın yapısına uygun olmalıdır.

Çatı Kaplama

Her açıdan kaliteli ve dayanıklı bir çatı için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri, taşıyıcı sistem de denilen alt yapıdır; bir diğeri ise kullanılan malzemenin kalitesidir. Kullanılan malzemelerin binanın yapısı ile uyum göstermesi çatı kaplama açısından çok önemli olduğu için, çatının projelendirilmesi ve yapımına başlanması aşamalarında alt yapının buna uygunluğunu belirlemek gerekir. Çünkü çatı altyapıları inşaat sırasında kullanılan malzemelerin kalitesini ve kullanım ömürlerini belirlemeye yardımcı olur. Bazı yapı malzemeleri uygun fiyatları dolayısıyla tercih edilse de bazen daha yüksek fiyatlarda olabilen fakat kaliteli olan malzemeler, kötü hava koşullarına karşı gösterdiği direnç ve uzun ömürlülüğü sayesinde uzun bir süre tasarruf yapılmasını sağlar.

İnşaat sektöründe genel olarak iki çatı kaplama sistemi kullanılır. Bunlardan biri olan sürekli sistem,  daha çok konut inşaatlarında kullanılır. Bu sistemde daha çok ahşap kaplama veya beton oluşturulur. Fakat bunun öncesinde kullanılan eğimli alt yapı malzemelerinin hazırlıkları tamamlanmalı, ondan sonra kiremitleri döşenmelidir. Çatı sistemlerinden bir diğeri ise, çelik konstrüksiyon veya ahşap kullanılarak yapılan konutlar için geçerli olan ızgaralı sistemdir. Bu sistem genellikle büyük binalarda kullanılır. Bu sistemin en önemli avantajı ise, önceden beton ya da ahşap eğimli çatı döşemesi kullanmaya gerek olmamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir