vyalitim Yorum yapılmamış

Yapı ve inşaat sektöründe, her geçen gün farklı kolaylıklar ortaya çıkarılmaktadır. Daha faydalı, dayanıklı ve kaliteli yapıların inşa edilmesi için sürekli gelişim gösterilmektedir. Her alanın birtakım önemli unsurları olduğu gibi inşaat sektöründe de dikkat edilmesi gereken hususlar olmaktadır. Bu noktalardan bir tanesi de, inşa edilecek yapıların planlanan alandaki değerleri olmaktadır. Yani bir ev yapılacaksa binanın alt yapısında kalan boşluk mesafesine dilatasyon bandı denilmektedir. Dilatasyon bandı, zeminin ısı ve farklı değişkenlikler nedeni ile betonun atılmasından sonra kısalma veya genleşme gibi değişikliklere uğramaması için kullanılan malzeme olmaktadır. Dilatasyon bandı ile binanın zeminindeki değişim önlenmekte ve yapıya zarar vermesi engellenmektedir. Zeminin cinsi, farklılıkları ve yapının yüksekliği bırakılacak boşluk alanını değiştirmektedir.

Dilatasyon Bandı

Yapılarda kullanılan malzemeler; yaz veya kış, gece ve gündüz olarak zamanlara göre genleşme ve kısalma konusunda farklı tepki verme kapasitesine sahip olmaktadır. Bu nedenle bu özellikler dikkate alınarak yapıların kurulması ve dilitasyon bandı kullanımı gerçekleşmektedir. Çelik ve betonarme gibi malzemelerde bu değişikliklere sık rastlanmaktadır. Genleşmeye veya kısalmaya eğilimleri yüksek olmaktadır. Geniş ve çok katlı yapılması planlanan yapılarda bu farklılıkları ortadan kaldırmak için dilatasyon boşlukları bırakılmakta ve sonradan dilatasyon profilleri ile bu boşluklar kapatılmaktadır.

Mesafeler, kullanılacak blokların ebatları ve esneme payları mühendisler tarafından ince elenip sık dokunması gereken bir konu olmaktadır. Aksi halde yanlış hesaplanan veya ölçülen boşluk miktarı büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle dilatasyon bandı kullanımının önemi; gürültü veya ses dalgaları, yağmur, kar veya rüzgâr gibi kava şartları, yaslanma, sert çarpmalar ve yapıya dayanmalar, yer oynamaları ve fay hattı hareketleri gibi durumlar ile karşılaşma oranına karşılık vurgulanmaktadır. Hatta öneminin bilinmesinin yanı sıra kullanım mecburiyeti sunmaktadır. Günümüzde inşa edilen dev binaların küçük bir hata ile yok olmaması için altı çizilesi öneme sahip olan dilatasyon bandı, düzgün kullanılmadığı takdirde olası hatalar sonucu büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bu tarz kayıplar ile karşılaşmamak ve keşke dememek için mimarlar ve mühendislerin hassas davranmaları ve teknik bulgulara önem vermesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir