vyalitim Yorum yapılmamış

Nem Rutubet Yalıtımı

Havada veya duvar, tavan gibi ortamlarda oluşan su buharına nem adı verilir. Nem oluşan bölgelerde hafif ıslaklık gözlenir. Nem ve rutubet eş anlamlı kelimeler olarak kullanılır. Evlerin nem alan bölgelerinde ve bu nedenle ıslak kalan bölgelerinde önlem alınmadığı takdirde rutubet oluşur. Nemli kalan bölgelerde rutubet oluşumunu sağlayan etken ise küf mantarları olarak bilinir.

 

Nem ve Rutubet Neden Oluşur?

Havada oluşan su buharı neme dönüşür. Neme dönüşen su buharı sebebiyle ise ilerleyen zamanlarda o alanlarda rutubet oluşur. Nem ve rutubet, insan sağlığı açısından ciddi bir tehlikedir. Bu yüzden nemli bölgelere dikkat edilmeli ve rutubet oluşmadan önce temizliği sağlanmalıdır. Özellikle bebeği veya küçük çocuğu bulunan ailelerin, bu konuda biraz daha hassas davranmaları gerekir. Nem ve rutubet oluşmasının en önemli nedeni ise bina yalıtımının iyi bir şekilde yapılmamasıdır. İyi bir şekilde yalıtımı sağlamayan binalar ve yapılar, her yağmur yağdığında duvarlarında nem oluşturur. Nemi çeken duvarlar gitgide rutubete dönüşür ve sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur. Bu sebeple yapılan her binada nem rutubet yalıtımı en üst seviyede olmalıdır.

 

Nem ve Rutubet Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Özellikle dış cephesi sağlam olmayan yapılarda daha sık karşılaşılan nem ve rutubet olaylarından korunmak gerekir. Çünkü duvarlarda göze hitap etmeyen çirkin görüntüler oluşturan nem ve rutubet, aynı zamanda sağlık için de büyük bir risk anlamına gelir. Bu sebeple rutubet bulunan yapılara iyi bir şekilde nem rutubet yalıtımı yapılmalıdır. Maalesef ki rutubet oluşan bölgelerde evin içerisinden yapabileceğiniz çok fazla bir çözüm seçeneği bulunmuyor. Sadece duvarların nemini alarak ve silerek kötü görüntüyü biraz olsun engellemiş olursunuz. Ama bu sadece o anlık çözüm olacaktır. Bu yüzden nem rutubet yalıtımı yapan firmalar ile iletişime geçerek, duvarların nem alan yüzeylerini bularak kalıcı çözüm sağlamanız gerekir. Bu konuda uzman olan yalıtım firmalar, sorunun kaynağını bularak gerekli işlemleri uygulayarak rahat bir nefes almanızı sağlarlar. Unutmayın nem olan bölgelerde rutubet çok hızlı bir şekilde yayılır ve sizi her konuda oldukça rahatsız edici bir hâl alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir