vyalitim Yorum yapılmamış

Temel Yalıtımı Gebze

Temel Yalıtımı Gebze

Yapıların toprağın alt tarafında kalan zemin, duvar ve benzeri kısımların tümü yapıların temelini oluşturmaktadır. Temel yalıtımı; yapıların ömürlerini uzatmak, tasarruf sağlamak amacıyla uygulanması gerekli izolasyon sistemine verilen addır. Temel yalıtımı Gebze uygulanan yapılardaki dayanıklılık gücünü ve konforu arttırmaya yönelik çalışmaları ön plana çıkarmaktadır.

 

temel-yalitimi

Temel Yalıtımı Çeşitleri Nelerdir?

Temel yalıtımının birçok çeşidi mevcuttur. Temel yalıtımı Gebze yapıların güvenliği noktasında sağlamlaştırılmış malzemeler uygulanarak ortaya çıkmaktadır. Temel yalıtımı çeşitlerini iki grupta incelemek mümkündür. İlk grup yüzeysel temeller grubunu oluşturmaktadır. Bu grubun içerisinde; tekil temel, sürekli temel, düz radye temel, radye temel, alttan ve üstten kirişli radye temel, rijit temel, mantar şeklinde radye temel, ters temel şeklinde radye temel bulunmaktadır. İkinci grup ise derin temeller grubudur. Bu grupta; ayak temel, kazık temel ve kesonlar mevcuttur.

Temel Yalıtım Sistemi Nasıl Yapılır?

Su, yapıların dayanıklılıklarını ve uzun ömürlü olmalarını engelleyen bir durumdur. Temel için su önemli bir tehdit oluşturur. Yapıların temelinden olmak üzere nüfuz ederek hasar görüp, taşıma kapasitelerini azaltmaktadır. Temelden nüfuz eden sular, donma ve buharlaşma sayesinde betonun bütünlüğünü etkileyip çatlaklara varan sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Oluşan çatlaklar ile birlikte küf oluşumuna ortam hazırlar. Temel yalıtımı Gebze firmaların sayılarının giderek arttığı ve gelişen teknolojilerle yapıların dayanıklılıklarının artarak ilerlediği görülmektedir. Sağlamlaştırılan yapılar depreme karşı da oldukça güvenli hale gelmektedir. Depremle mücadele noktasında etkili bir çözümdür. Temel yalıtımı binaların yapısını güçlendirip, yapıların kalitesini arttırdığından yapılması gerekli bir uygulamadır.

Depreme dayanıklı binalar yapılması hem rahatlık hem de güven sağlamaktadır. Temel yalıtımı yapılırken en önemli nokta, drenaj uygulamasıdır. Düzgün yapılmış bir drenaj uygulaması yapıların dayanıklılığını arttırmaktadır. Drenaj boruları 1,5-2 metre yükseklikte serilip üzerine mıcır dökülmelidir. Bu uygulamanın yanı sıra yapıların köşelerine toplama çukurları ve rögar yapılmalıdır. Çevre sularının takviyesi bu şekilde gerçekleştirilir. Drenaj uygulaması sayesinde tehlike arz eden çevre sularının uzaklaştırılması sağlanır. Kullanılan malzemelerin yeterliliği ve kalitesi de oldukça önemlidir. Korozyona maruz kalmamak için izolasyon uygulaması dikkate alınmalıdır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir